سه شنبه ، 21 مرداد ، 1399
حداقل
پیوند های مرتبط
حداقل
چشمه معرفت
کد خبر: 682   |  دفعات بازدید : 3180   |  نظرات : 0 RSS comment feed   |   نسخه چاپی   |   ارسال به دوستان  

لیلة الرغائب

10 ارديبهشت, 1393 19:17
لیلة الرغائب

اولین شب جمعه ماه رجب را «لیله الرغائب» گویند[1]؛ «لیله الرغائب» یعنی شبی که به خاطر پاداش ها و فضیلت های فراوانی که دارد، مورد میل و رغبت فراوان است و یا به معنای (شب پاداش های فراوان است). زیرا «رغائب» جمع «رغیبه» است که هم به معنای «کار مورد رغبت» آمده است و هم به معنای پاداش و عطای فراوان.

رسول خدا صل الله علیه واله در روایتی که فضیلت ماه رجب را بیان می کند فرمودند: از اولین شب جمعه ماه رجب غافل نشوید که فرشتگان آن را «لیله الرغائب» نامیدند..

آنگاه رسول خدا صل الله علیه واله اعمالی را برای آن شب به این کیفیّت بیان فرمودند:

«روز پنجشنبه اول ماه را روزه می گیری ،چون شب جمعه فرا رسید، میان نماز مغرب و عشا 12 رکعت نماز می گذاری (هر دو رکعت به یک سلام) و در هر رکعت از آن، یک مرتبه سوره «حمد» و سه مرتبه «انّا انزلناه» و دوازده  مرتبه «قل هو الله احد» را می خوانی؛ پس از اتمام نماز هفتاد مرتبه می گویی: «اللهم صلّ علی محمد النّبیّ الامّی و علی آله» آنگاه به سجده می روی و هفتاد بار می گویی : «سبّوح قدوّس ربّ الملائکه و الروح» سپس سر از سجده بر می داری و هفتاد بار می گویی: «ربّ اغفر و ارحم و تجاوز عمّا تعلم، انّک انت العلیّ الاعظم» بار دیگر نیز به سجده می روی و هفتاد مرتبه می گویی : «سبّوح قدوّس ربّ الملائکه و الروح» آنگاه حاجت خود را می طلبی که انشاءالله برآورده خواهد شد[2].[1] زاد المعاد ،ص12

[2]  مفاتیح نوین ،ص 635

امتیاز : Article Rating|  
لیلة الرغائب
نظرات
در حال حاظر نظری وجود ندارد. اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت

تصویر امنیتی
کد نمایش داده شده را وارد نمایید:

حداقل
جستجو