سه شنبه ، 13 خرداد ، 1399
حداقل
پیوند های مرتبط
حداقل
مقالات
کد خبر: 771   |  دفعات بازدید : 248   |   نسخه چاپی   |   ارسال به دوستان  

درمان قطعی افسردگی و اضطراب

20 آبان, 1398 18:29
درمان افسردگی و اضطراب با خواندن نماز

جالب است بدانید مرحله REM خواب افرادی که افسردگی و اضطراب دارند نسبت به افراد عادی بیشتر است یعنی در این مرحله زمان بیشتری سپری می کنند این اتفاق باعث می شود خواب های پریشان و آشفته ای ببینند و این افزایش تایم خواب REM در ساعات نزدیک به صبح اتفاق می افتد که از این رو بیدار شدن برای خواندن نماز صبح مانع ورود فرد به مرحله REM می شود و موجب کوتاه شدن آن و درمان اضطراب و افسردگی میشود.

ناگفته نماند کاهش مرحله REM خواب با درمان های دارویی رایج ضد افسردگی سه حلقه ای صورت می گیرد که این اتفاق با نماز خواندن نیز میسر میشود.

تاثیر نماز بر کاهش فشار عصبی و استرس افزایش نشاط و شادابی

سحرخیز بودن و بیدار شدن در ساعت سحرگاهی برای نماز صبح هورمون کورتیزول بالا افزایش داده و حالت سر مستی و شادی به فرد منتقل می کند که این اتفاق در زندگی روزمره نمازگزار بسیار تاثیر گذار است و در نهایت بدن را در برابر فشارهای روحی و روانی مقاوم می کنند این موضوع در مضامین عرفانی با عنوان اسرار سحر ذکر شده است.

ترشح هورمون ملاتونین با بیداری برای نماز شب

بر اساس تحقیقات انجام شده توسط دکتر مدحت الشامی پزشک مصری ، هیچ دارویی برای ترشح ملاتونین در شب و سحر نیاز نیست به جز انجام دعا و نیایش و دور شدن از معصیت ها که آرامش روحی و روانی را به دنبال دارد و به تبع سلامت جسم و روان تاثیرات مثبتی از آن می گیرند.

5 تا 9 صبح بیشترین حالت اورژانسی بیماری قلبی اتفاق می افتد که با بیدار شدن برای نماز صبح و ترشح حداکثری ملاتونین از عوارض قلبی جلوگیری می شود.

جالب است بدانید ترشح ملاتونین در پیشگیری از سرطان های سینه و پروستات نقش بسزایی دارد بنابراین با بیداری برای نماز صبح و افزایش هورمون ملاتونین با اثرات فری رادیکال ها مقابله شده و از مشکلاتی همچون آلزایمر ، پارکینسون و پیری زودرس جلوگیری می شود.

سلول های مغز و قدرت فکر و اندیشه با افزایش هورمون ملاتونین حفظ شده و توان گلبول های سفید در مکانیسم دفاعی بدن و در برابر تنگی عروق و کلسترول افزایش می یابد همچنین ترشح هورمون ملاتونین با بیدار شدن برای نماز شب و صبحگاهی منجر به حفظ سلول های چشم شده و عدسی یا کپسول چشم را از کدر شدن باز می دارد همچنان که امام صادق سلام الله علیه می فرمایند:نماز شب دید انسان را زیاد می کند.

با افزایش ترشح هورمون ملاتونین در نماز صبح ترشح آنکفالین ها و اندروفین ها نیز که مسئول ریلکسیشن بدن و تنظیم خواب هستند افزایش می یابد.حتی تاثیرات شگرف درمانی گاز اوزون و اثرات مفید درمانی آن در زمان طلوع خورشید بر قلب و عروق ، ریه و پوست و ... از نظر علم پزشکی ثابت شده است و این مفیدترین خاصیت بیداری و عبادت در بین الطلوعین است چرا که این گاز از سطوح بالای آسمان در زمان طلوع خورشید به زمین می آید.
حداقل
جستجو